O czym pamiętać w styczniu?

Styczeń 2016

Pierwszy tydzień nowego roku właśnie mija i nie ma już wymówek. Czas najwyższy wziąć się do roboty na pełnych obrotach. Lekkie rozleniwienie, które towarzyszyło nam przez ostatnie dwa tygodnie trzeba zamienić na motywację i systematyczność. Na początku każdego miesiąca będę Wam przypominać o najważniejszych zadaniach na dany miesiąc. Dziś więc Styczeń!

Sprawdź datę ważności insuliny

Jak doskonale wiecie, pierwszą rzeczą jaką My, rodzice dzieci chorych na cukrzycę, musimy planować, jest robienie zapasów insuliny. Jest to przykre, ale żyjąc w takim a nie innym społeczeństwie, musimy zabezpieczać się na każdą sytuację. Dlatego właśnie w mojej lodówce jest zawsze zapas insuliny na minimum miesiąc do przodu. Pozwala mi to na spokojne szukanie insuliny po aptekach, kiedy nastaje „ten czas” i insuliny w tajemniczych okolicznościach znikają z aptecznych chłodziarek. Mam pewność, że Księżniczka nie zostanie bez potrzebnej jej do zdrowia i życia insuliny z dnia  na dzień. Ale równie ważna jak robienie zapasów jest stałe kontrolowanie stanu i daty ważności insuliny. Styczeń to dobry czas, żeby sprawdzić stan naszych zapasów i podjąć odpowiednie kroki. Jeżeli zostało Ci dużo insuliny, której na pewno nie wykorzystasz przed upływem daty ważności poszukaj osób, które ją od Ciebie wezmą / odkupią. Na facebooku jest mnóstwo grup, gdzie znajdziesz osoby chętne do skorzystania z takiej okazji. Ja polecam Ci tą, w której sama jestem: Cukrzyca typu 1 u dzieci „Pomagajmy sobie”

Sprawdź datę ważności karty z NFZ

Osoby posiadające pompy insulinowe i korzystające z refundacji używają kart, które uzupełniają lekarze diabetolodzy czy pediatrzy oraz karty podbitej w Narodowym Funduszu Zdrowia potwierdzającą ich uprawnienia do korzystania z refundacji. O ile kartę wypisaną przez lekarza specjalistę (nie może być to lekarz rodzinny!) można podbić niemal wszędzie i w każdej chwili, to część A Zlecenia na środki medyczne można podbić tylko w punkcie NFZ. Złożenie zamówienia na środki bez ważnej karty od NFZ skutkuje brakiem refundacji, co zwyczajnie oznacza, że za zamówione środki trzeba już zapłacić samemu. Refundacja 100% jest tylko do kwoty 1000 zł za okres trzech miesięcy, więc taka pieczątka może bardzo dużo ułatwić i równie dużo utrudnić. Dlatego na wszelki wypadek, jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, to sprawdźcie ważność karty – najlepiej od razu!

Wpisz do kalendarza wizyty u lekarza

Początek roku, to w 99%, zmiana kalendarza na nowy. Nie ważne, czy jest to kalendarz książkowy, biurkowy czy ścienny. Zmieniamy kalendarz i tyle. Ale w tym roku pamiętaj żeby wpisać, do każdego kalendarza, wszystkie wizyty zaplanowane na ten rok. Na wszelki wypadek na kilka dni przed wizytą wpisz sobie przypominajki. Możesz też skorzystać z aplikacji, których pełno jest wszędzie. Ja jestem jednak zwolenniczką analogowego systemu i zapisuję sobie wszelkie wizyty w kalendarzu książkowym oraz ściennym. Na tydzień przed wizytą u jakiegokolwiek specjalisty przypominam również o niej mojemu M, żeby nie zaskoczyć go z dnia na dzień. Dobrze jest również uprzedzić nauczycieli wcześniej o planowanej wizycie. Jeśli tego dnia wypada jakiś ważny sprawdzian, zapowiedziana klasówka lub odpytywanie, to lepiej będzie to wyglądać i świadczyć o nas i naszym dziecku, jeżeli nieobecność zapowiemy wcześniej.

diary-684750_640

 

Omów z partnerem i rodziną ferie zimowe

W 2016 roku, w województwie małopolskim, ferie przypadają na dwa ostatnie tygodnie stycznia. Warto wcześniej pomyśleć o tym i zaplanować je odpowiednio. Jest to również okazja, żeby nieco odespać. Umów się z parterem i rodziną, aby umożliwili Ci przespanie całych nocy, jeżeli to Ty głównie wstajesz na nocne pomiary. Jeżeli robi to Twój partner, to pozwól mu nieco pospać w tym czasie. Dzieci mają wolne i później wstają, więc nawet te kilka godzin rano da odpowiedni efekt. Jeżeli wyjeżdżacie rodzinnie na ferie ustalcie system zmianowy np. do dwie noce.

A jakie są Wasze ważne rzeczy do zrobienia w styczniu? Nie muszą być związane z cukrzycą. Podzielicie się? 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s