Jakie nawyki powinien posiadać każdy diabetyk?

nawyki-dla-cukrzyka

 

Tytuł tego wpisu jest nieco przewrotny, bo każdy z nas posiada swoje nawyki, z których jest bardzo lub mniej dumny. Cukrzyca jest tego typu chorobą, która narzuca na chorującego i jego rodzinę konieczność wprowadzenia organizacji i zmiany części nawyków. Dzisiaj chcę pokazać Wam jakie nawyki powinien wyrobić w sobie każdy diabetyk oraz osoby zajmujące się nim, rodzice czy opiekunowie. Nie są to jednak czynności, których osoba nie chorująca, również nie mogłaby sobie przyswoić. No, przynajmniej część z nich.

Zaczniemy od czynności stricte związanych z insulina i pomiarem glikemii:

Zmiana igły w penie i nakłuwaczu

Każda osoba chorująca wie, jak ważne są częste zmiany igieł w penie i nakłuwaczu przy glukometrze. Igły, z każdym jednym użyciem, tępią się i iniekcje czy pomiary cukru stają się bolesne. W skrócie : tępą igłą boli! Najlepiej jest, aby każdy pomiar i podanie każdego bolusa wykonywać z użyciem nowej igły. Jest to oczywiste dla każdego. Z wyjątkiem NFZ oraz producentów lancetów (igieł do nakłuwaczy).

Teraz nieco matematyki, dla tych, którym temat jest obcy. Pomiaru cukru dokonuje się średnio 8 – 10 razy na dobę (a bywa i znacznie więcej przy wahaniach glikemii), insulinę podaję się średnio 6 – 8 razy na dobę ( i tutaj liczby mogą ulec powiększeniu). Na tydzień to 54 – 70 lancetów oraz 42 – 54 igieł do pena. Na miesiąc (30 dni) 240 – 300 lancetów oraz 180 – 240 igieł do penów. Kto chce może policzyć to w skali roku.

A teraz wyobraźcie sobie w jakim stanie może być igła, której nie wymieniano np. przez kilka dni! Dlatego, chroniąc skórę i opuszki palców, wyrobić należy w sobie nawyk, minimum, codziennego wymieniania igieł i lancetów. Rano, pierwszego pomiaru i podania pierwszego bolusa, można dokonać już ze świeżą igłą i lancetem. I cały dzień, choćby nie wiem jak był napięty, będziemy mieć świadomość, że chronimy palce i ciało.

Maść regenerująca – krem pielęgnujący

Skoro temat ochrony opuszków palców i skóry po podaniu bolusa został już wspomniany, to kolejnym nawykiem jest wklepywanie w te miejsca preparatów na regenerację – dla Księżniczki na opuszki wybrałam Naqi Fingertip Care. Im wcześniej młody diabetyk wyrobi w sobie nawyk dbania o opuszki palców i miejsca wkłuć / podawania bolusów, tym dłużej cieszyć się będzie mógł zdrową skórą oraz jej pięknym wyglądem. Preparaty z odpowiednią ilością mocznika pozwalają na zlikwidowanie nieprzyjemnego uczucia swędzenia skóry, ale o kosmetykach dla diabetyków, opowiem innym razem

POSTLANCING-SPRAY-naqi

Teraz nawyki bardziej „ogólne”

Regularność dnia

Wielką bzdurą jest, że przy cukrzycy nie ma miejsca na spontaniczność. Jest, tylko że trzeba ją zaplanować!* Już tłumaczę.

Na początku choroby każdy przechodzi przez to samo. Godziny posiłków są „sztywno” ustalone, dawki insuliny dokładnie określone. Po pewnym czasie jednak przychodzi czas na rozluźnienie. Ten czas ograniczeń jest nam bardzo potrzebny. Właśnie wtedy uczymy się nowego życia i obserwacji nowych zachowań. Znacie to uczucie, kiedy zawsze wstawaliście o jednej godzinie i nagle każą Wam wstawać np. dwie godziny wcześniej? Ciężko się przestawić. A diabetyk, nie dość że musi się przestawić, to jeszcze musi wiedzieć jak jego organizm zachowa się po podaniu insuliny o dwie godziny wcześniej.

Dlatego właśnie wyrobienie w sobie nawyku regularności (posiłków, wysiłku fizycznego, relaksu) staje się tak istotne. Znając swój organizm można przewidzieć jak zachowa się w pewnych sytuacjach. Ale organizm poznać można tylko poprzez obserwację i należy stworzyć do tego odpowiednie warunki. Szybko też zauważycie, że „regularny” tryb życia przekłada się na wyrównanie cukrów:) 

Czytanie etykiet

Ten nawyk jest niezwykle istotny! Każdy diabetyk musi umieć czytać etykiety, żeby wyliczyć na tej podstawie dawki insuliny. Ale i każdy diabetyk musi umieć czytać etykiety, żeby wiedzieć, czy to co zamierza zjeść w tej chwili, podniesie mu cukier umiarkowanie, wolno czy raczej może spodziewać się szybkiego wystrzału cukrów. Producenci umieszczają na opakowania skład produktów, podając zawartość poszczególnych składowych w gramach, procentach lub zaczynając wyliczenia od tego składnika, którego jest najwięcej. Dlatego pamiętaj, diabetyku młody, jak skład zaczyna się od cukru, to spodziewaj się po nim hipo! 

Czytanie etykiet przynosi też inne korzyści – można w ten sposób uczyć się dbania o swój organizm. Im mniej składników posiada dany produkt, tym lepiej dla ciała. Im zdrowsze ciało, tym lepsze jest nasze życie:)

diary-684750_640

Notowanie

Uważam, że każdy cukrzyk, jak i każda osoba zajmująca się cukrzykiem, powinna wyrobić w sobie nawyk notowania. Własne notatki dotyczące: reakcji po niecodziennych posiłkach, reakcjach na wysiłek fizyczny, stres, chorobę, lekarstwa, to niczym mała, własna encyklopedia dotycząca diabetyka. Już nie wpadniemy w panikę starając się przypomnieć sobie, czy po 1 kawałku karpatki wywala cukier, czy banan wystarczy na wf, czy ten syrop podnosi cukier, bo niby nie powinien, ale…

Notować należy większość nowości w życiu diabetyka, by móc potem do tego wrócić w chwili zwątpienia. Ja dzięki moim notatkom wiem, że Księżniczce nie muszę dawać więcej niż 1WW na wf, ale za to TDP ustawiam na 50% i pozwalam na przekąski, kiedy bawi się ze swoim najlepszym kumplem. Wiem też, że na rosół Babci K nie muszę dawać bolusa przedłużonego, ale już na ten w wykonaniu Babci D owszem (oba równie smaczne:))

 

Jakie są Wasze nawyki, które uważacie za niezbędne w życiu ze słodką przyjaciółką? A jakie nawyki macie niezwiązane z cukrzycą?

*cytat ten podkradłam od Pani Swojego Czasu

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s