Światowy Dzień Cukrzycy

14-11

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą (World Diabetes Day) to międzynarodowe święto, obchodzone corocznie 14 listopada, w rocznicę urodzin odkrywcy insuliny, Fredericka Bantinga, ustanowione przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną w 1991 roku, w 70. rocznicę odkrycia hormonu w 1921 roku.W 2006 roku Federacja rozpoczęła kampanię „Zjednoczeni na Rzecz Cukrzycy”, mającą na celu zwiększenie ogólnej świadomości społeczeństwa na temat cukrzycy. Odpowiadając na apel IDF i jej członków, oraz m.in. poparcie organizacji diabetologicznych z całego świata, Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło rezolucję na rzecz walki z cukrzycą, ustanawiając dzień 14 listopada Światowym Dniem Cukrzycy Narodów Zjednoczonych[1].
Uznano za konieczne zwiększenie wysiłków w celu promowania i poprawy ludzkiego zdrowia, a także zapewnienie lepszego dostępu do leczenia i edukacji diabetologicznej.

W Polsce, za zgodą Federacji, Polskie Stowarzyszenie Diabetyków organizuje obchody Światowego Dnia Walki z Cukrzycą w rocznicę odkrycia insuliny 27 czerwca (źródło),

To właśnie dziś wypada ten dzień. Listopad ogłoszony został Miesiącem Świadomości Cukrzycy, o czym dokładniej przeczytać możecie u Weroniki z BlueSugarCube.

Aby wzmocnić świadomość społeczeństwa, tematowi cukrzycy poświęcę ostatnie dwa tygodnie listopada i codziennie na moim fanpage (który dzięki Wam polubiło już ponad 1000 osób, za co bardzo, bardzo dziękuję) pojawiać się będą informację związane z cukrzycą. Chcę pokazać Wam różne strony problemu i liczę na Waszą pomoc w uświadamianiu ludziom czym jest cukrzyca i że jedna nazwa choroby kryje w sobie jej kilka rodzajów.

Liczę na Was!

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Światowy Dzień Cukrzycy

  1. Bardzo ciekawa i potrzebna inicjatywa 🙂 Cieszę się, że zamierzasz poświęcić temu tematowi trochę czasu i opowiedzieć o cukrzycy z różnych perspektyw. Ja nie choruję, ale moja babcia tak i musi uważać na to co je. Może znajdę u Ciebie ciekawe przepisy dla diabetyków 🙂

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s