Planowanie posiłków- dlaczego pomaga w cukrzycy

 

Planowanie posiłków- dlaczego pomaga w cukrzycy (1)

Przyznam się szczerze, mam lekkiego fioła na punkcie planowania posiłków. Nie znajduję żadnych minusów takiej metody, a jedynie same plusy. I to nie tylko w kwestii cukrzycy. I najchętniej od razu wyliczyłabym zalety planowania, ale najpierw krótki wstęp.

Do planowania zachęciły mnie piękne grafiki na Pinterest. Planować posiłki można w wersji domowej, z wyjściem do restauracji, w każdej diecie i w każdej opcji. Może znacie Pinterest, ale jeśli nie to wyjaśnię, że tam mówią do nas grafiki. I każda jest odnośnikiem do artykułu, bloga, strony czy sklepu. Cudnie kolorowe jedzenie, bogato zdobione plannery- śliczności. I przeglądając je wpadłam po uszy.

Ale od zachwytów nad grafikami przeszłam do zachwytów na praktyczną stroną planowania posiłków.

 • Planowanie posiłków oszczędza czas– na wymyślanie co będzie na posiłek, na zakupy, na gotowanie
 • Dodatkowo oszczędza się czas gotując na dwa dni
 • Oszczędza nerwów– nie trzeba gotować dokładnie to co się zaplanowało, ale składniki już są w lodówce, czyli oszczędza stresu co przyrządzić
 • Ratuje nasze nerwy– razem ustalamy co będzie na posiłek i nie ma kłopotu, że ktoś czegoś nie zje
 • Pomaga w utrzymaniu porządku– wiem co mam w spiżarni i nic się nie odkłada, więc nie zajmuje miejsca i nie robi się bałagan
 • Pomaga oszczędzać– bo kupuję to co faktycznie wykorzystam i nie marnuję
 • Pomaga wyliczyć WW i WBT czy kalorie- poprawia kontrolę glikemii (szerzej o tym poniżej)
 • Planowanie posiłków jest super– to może nie jest jakiś ważny argument, ale tak właśnie uważam

A jak planowanie posiłków ma się do cukrzycy?

Na początku choroby pojawia się kłopot- co zrobić do jedzenia, jak to policzyć, a co jeśli źle policzę? Znam to bardzo dobrze. I planowanie bardzo pomaga.

Rozterek z posiłkami, zwłaszcza na początku, jest najwięcej.

 • Co jeśli nie zje?
 • Co jeśli źle policzone?
 • Co jeśli później wybije?
 • Co jeśli …. Tutaj można wstawić dowolną rozterkę

Wiedząc z wyprzedzeniem co będzie na obiad (przykładowo), wiem na co zwracać uwagę później. W dniu, w którym obiad wypada późno, planuję lżejszy posiłek, żeby nocne cukry były stabilniejsze.

Ale najważniejszą zaletą planowania posiłków jest możliwość wcześniejszego, nawet kilkukrotnego, wyliczenia wymienników czy kalorii. Nie ma później niespodzianek lub zgadywania. Nie ma kłopotu, że nie wiem co znajduje się w posiłku.

Planowanie ma jeszcze tę zaletę, że bierze w nim udział cała rodzina. Lubię w tym momencie podawać przykład, kiedy ja uwielbiam dania jednogarnkowe, natomiast Księżniczka wcale. I w tym  momencie może się okazać, że jedna z nas będzie niezadowolona, bo nie dostała tego co chciała. Ale planując posiłek mogę tak to skomponować, że ja mam swoje danie, a Księżniczka gęsty sos do makaronu. I jakoś się udało. Każdy zjada J

I muszę tutaj podkreślić, że cały czas jest mowa o zwykłym, domowym planowaniu posiłków.

Raz w miesiącu na zamieszana.com pojawiać się będzie przykładowy jadłospis na cały tydzień. Z policzonymi wymiennikami i kaloriami. Zazwyczaj z końcem miesiąca.

Na Facebook pojawi się również akcja- Koncert Życzeń. Chcę, żebyśmy razem liczyli potrawy, z którymi mamy kłopoty i dzielili się swoimi sposobami na wyrównanie glikemii.

Kasia

 

Reklamy

3 uwagi do wpisu “Planowanie posiłków- dlaczego pomaga w cukrzycy

 1. na szczęście nie mam problemu z cukrzycą, ale od kilku miesięcy intensywnie wprowadzam planowanie posiłków w naszym domu. Rozplanowanie posiłków na kilka dni naprzód ułatwia robienie listy zakupów i zakupów właśnie.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s